Výrobcovia

Manželia Lizákoví

“Chceme sa podeliť o Božie slovo, ktoré nás oslovilo.”

Sme manželmi tri roky. Majúc na pamäti Ježišove slová: „Choďte do celého sveta a hlásajte Evanjelium…“, sa s vami chceme podeliť o Božie slovo, ktoré nás oslovilo pri osobnej modlitbe počas nášho manželstva. Toto Slovo vám ponúkame vo vkusne upravených drevených krabičkách – ako pre mužov, tak i pre ženy. Tieto krabičky sú vhodný darček pre vás, vašich priateľov, známych či rodinných príslušníkov pri akejkoľvek príležitosti.

Monika Frišničová

“Písanie ikon ma fascinuje, pretože sa tým približujem k Bohu.”

Volám sa Monika Frišničová. Kreatívnej tvorbe sa venujem už 15 rokov. Začínala som pri ručných prácach ako je háčkovanie či vyšívanie. Postupne som realizovaním rôznych dekorácií a nápadov naberala na zručnosti. Neskôr som sa začala venovať šperkárstvu a vyrábala som výrobky z rôznych materiálov. Pred siedmimi rokmi som absolvovala ikonopisecký kurz u Mgr. Petra Komišáka, ktorý mi dal základy písania ikony. Pred pol rokom som absolvovala ikonopisecký kurz u Mihaija Cucu – celosvetovo uznávaného reštaurátora a ikonopisca z Rumunska. Písanie ikon ma fascinuje, pretože sa touto činnosťou približujem k Bohu. Samotné písanie ikony je totižto modlitbou. Ikona potom nie je len obraz, ale prostredníctvom nej môžeme nazerať na živého Boha.

Lukáš Jarka

“Žasnem nad tým, aké krásne veci dokážu vytvoriť ľudské ruky.”

Volám sa Lukáš Jarka a bývam v Čičave. Od malička som mal vzťah k umeleckému rezbárstvu, pretože môj otec stále niečo vyrezával. Keď som ešte chodil na základnú školu, tak som niekedy meškal na vyučovanie, pretože som sa cestou do školy pristavil pri miestnej drevovýrobe a sledoval, čo sa tam deje. Práca s drevom ma fascinovala. V roku 2010 bola v Gréckokatolíckom formačnom centre pre Rómov v Čičave zriadená chránená rezbárska dielňa, do ktorej som nastúpil ako pomocník. Po dvoch týždňoch som vyrezal svoj prvý drevený krížik. Postupne som začal vyrezávať väčšie výrobky. Po roku som už pracoval samostatne a viedol som ostatných pracovníkov v dielni. Žasnem nad tým, aké krásne veci dokážu vytvoriť ľudské ruky. A ešte viac ma teší, keď môžem svojou prácou potešiť a obdarovať druhých.

Umelecké centrum F6

Umelecké centrum F6 (UC F6) je občianske združenie aj organizačná zložka Gréckokatolíckej rómskej misie, ktorej zriaďovateľom je Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov. Umelecké centrum F6 bolo otvorené 3. marca 2017 pri príležitosti 10. výročia vzniku kapely F6. Služba kapely F6 vzišla z pôsobenia Gréckokatolíckeho formačného centra pre Rómov v Čičave pod vedením o. Martina Mekela. Pri vzniku kapely v marci 2007 sme sa rozhodli, že chceme byť Božími bojovníkmi.

Gréckokatolícka rómska misia

Gréckokatolícka rómska misia (GRM) je samostatný právny subjekt, ktorý odvodzuje svoju právnu subjektivitu od Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ktorý bol zriadený 1. augusta 2017 prešovským arcibiskupom a metropolitom Mons. Jánom Babjakom, SJ. Poslaním Gréckokatolíckej rómskej misie je prinášať posolstvo evanjelia najmä ľuďom žijúcich v rómskych komunitách na území Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie, a to prostredníctvom rôznorodej pastoračnej, formačnej, duchovnej, kultúrnej a sociálnej činnosti. GRM prispieva k prevencii rasizmu a xenofóbie a napomáha zmiereniu komunít s odlišnými sociálnymi, kultúrnymi či duchovnými koreňmi.